7 sierpnia 2013

John Grisham - "Uprowadzenie"

Jest to książka, którą czytałam kilka lat temu i teraz, dla Was, postanowiłam do niej wrócić. Jest to bestseller, który z pewnością warto przeczytać.

Tytuł: Uprowadzenie; Autor: John Grisham; Wydawnictwo: Amber; Liczba stron: 239; Gatunek: Thriller;

Theodore Boone jest synem prawników, jego wujek Ike również z zawodu jest prawnikiem. Jego pies wabi się Sędzia. Każdą wolną chwilę spędza w kancelarii rodziców, w sądzie. Kiedy w środku nocy, z domu znika jego przyjaciółka, April, do jego domu dzwoni policja, chcąc go przesłuchać. Trzynastolatek jednak wie coś, o czym nie może powiedzieć nikomu. Dlatego wraz ze znajomymi ze szkoły na własną rękę rozpoczyna poszukiwania. Czy Theo znajdzie przyjaciółkę? Jaki związek z tą sprawą ma ciężka sytuacja rodzinna dziewczynki? Dlaczego to właśnie Ike, były prawnik, okazuje się najbardziej pomocny?

„Uprowadzenie“ jest kolejnym dziełem twórczości Grishama, ale pierwszym, które dane było mi przeczytać. I jak na razie niestety jedyną. Ale z pewnością sięgnę po kolejne. Jak już wspomniałam, opowiada o chłopcu, który marzy o tym, aby jak najszybciej zostać adwokatem. Jak na osobę w tak młodym wieku doskonale zna prawo. Często zamiast w szkole, przesiaduje w sądzie. Akcja książki co prawda rozwija się dość wolno, ale to nie zmienia faktu, że czyta się ją szybko. Jest lekka, opisy się nie dłużą, a co najważniejsze, jest wciągająca. Autor doskonale opisuje najważniejsze rzeczy z życia bohaterów, nie zdarza mu się wspominać o rzeczach nieistotnych, a mimo to, pojawia się kilka ciekawych wątków pobocznych.

Narracja jest trzecioosobowa, ale autor doskonale opisuje to, co w danej chwili przeżywa główny bohater, jak się czuje, czy o czym myśli. Z jednej strony jest to przedstawione z perspektywy dziecka, ale z drugiej jest dojrzałe i możemy się przekonać, że Grisham pisze doskonale. Jest to druga jego książka opowiadająca o losach Theodore’a z czasów szkolnych, a z tego, co wiem, jest jeszcze kilka książek, których głównym bohaterem jest ten właśnie oto młody prawnik. Aż nie mogę się doczekać, kiedy będę mogła sięgnąć po jedną z tych książek, czy po którąkolwiek z książek Johna Grishama.

Poza książkami, których bohaterem jest Theo, Grisham napisał jeszcze wiele bestsellerów, z czego dwa zostały zekranizowane: „Firma“ z Tomem Cruisem oraz „Raport Pelikana“ z Julią Roberts i Danzelem Washingtonem.

Książkę polecam każdemu, bez względu na wiek. Jest pisana naprawdę  lekko, ale i wciągająco. Więc jeśli tylko lubicie takie historie, to gorąco polecam. A i jeśli ktoś czytał książki tego autora, czy oglądał któryś z tych filmów, to chętnie poznam Wasze opinie.


5 komentarzy:

 1. Chętnie zapoznam się z twórczością tego autora, na obecny czas lekkie książki u mnie przeważają:)

  OdpowiedzUsuń
 2. Myślę, że przy najbliższej wizycie w bibliotecę zapytam o tą książkę ! :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Hm... bardzo mnie zaciekawiłaś tą książką :) Choć nie czytam thrillerów, ten kiedyś przeczytam :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Eve uwielbia thrillery, a ja dopiero się przekonuję do tego gatunku i jak najbardziej polecam przeczytanie takiej książki! :D

   Usuń
 4. Recenzja jak zwykle na poziomie, napisana bardzo profesjonalnie, zabrakło mi jednak zabarwienia emocjonalnego. Nie poczułam takie nagłej chęci sięgnięcia po tę książkę :P
  Nie mniej, nadal ubóstwiam Twój sposób pisania :D

  OdpowiedzUsuń